WSPANIAŁY CZŁOWIEK I CHIRURG
W moim życiu zawodowym w młodości miałem zaszczyt i honor pracować w zespole Człowieka niezwykle mądrego, dobrego i serdecznego dla każdego pacjenta i człowieka. Był to już nie żyjący prof. dr med. Henryk Kuś. Mój Mistrz i wzorzec człowieka oddanego ludziom i nauce pozostawił we mnie nie zatarte ślady wielkiej Osoby, niezwykle mądrego naukowca i pioniera w dziedzinie biotechnologii i zastosowania biometrii w medycynie oraz znakomitego mikrochirurga. Poniższy biogram Pana prof. med. Henryka Kusia nie jest mojego autorstwa. Napisał to przyjaciel Pana prof. Henryka Kusia. Na końcu wpisu dodam kilka słów od siebie.
Kuś Henryk ur. w 1925 r. w Chropaczowie, zm. w 1996 r. Stopnie i tytuły naukowe oraz pełnione funkcje: studia lekarskie rozpoczął na Wydz. Lekarskim Uniwersytetu w Poznaniu –1946 r., a ukończył na Wydz. Lekarskim AM we Wrocławiu – 1951 r.; wolontariusz i z-ca asystenta w II Klinice Chirurgicznej, kierowanej przez Wiktora Brossa – 1948 r.; asystent, st. asystent i adiunkt w III Klinice Chirurgicznej AM we Wrocławiu – 1951 r.; studia na Wydz. Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu we Wrocławiu – 1954 r.; specjalizacja I. i II. stopnia w zakresie chirurgii ogólnej; dr med. – 1952 r.; dr hab. na podstawie pracy eksperymentalnej, która można uznać jako pionierską pracę mikrochirurgiczną – 1963 r.; utworzył Zakład Badań Tworzyw Sztucznych, przemianowany później na Zakład Chirurgii Eksperymentalnej i Badania Biomateriałów (kier. do 1982 r.); doc. w I Klinice Chirurgii AM we Wrocławiu – 1964 r.; kier. Kliniki Chirurgii Urazowej AM we Wrocławiu od 1991 r.; prof. nadzw. – 1983 r.; prof. zw. – 1988 r.; staże naukowe: w USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Austrii; zał. (1970 r.) i wieloletni red. nacz. czas. Polimery w Medycynie; czł. komitetów red. European Hand Surgery i Polish Hand Surgery; ekspert w International Standard Organization. Zał. i wieloletni przewodniczący Sekcji Polskiej International College of Surgeons oraz Sekcji Mikrochirurgii Pol. Tow. Chir. Plastycznej i Rekonstrukcyjnej; czł. wielu towarzystw naukowych pol. i zagr. Twórca szkoły naukowej chirurgia eksperymentalna, Autor ponad 530. prac naukowych i czterech podręczników. Promotor 42 dr., patron czterech przewodów hab.; promotor dwóch dr. h. c. AM we Wrocławiu. Laureat licznych nagród naukowych,m.in. państwowych, Ministra Zdrowia i innych. Autor i współautor wielu modyfikacji metod operacyjnych, w tym również nowych metod badań eksperymentalnych na zwierzętach. Odznaczenia: Krzyż Kawalerski O.O.P.; Złoty Krzyż Zasługi; Złoty Medal im. J. E. Purkyniego; Medal Ambrogieni; Odznaka Zasłużonego Pracownika Służby Zdrowia. Szerzej o nim: Wh’os Who in the World, wydawnictwo Marguis. Academia Medica Wratislaviensis 1950–2000, Wrocławska Drukarnia Naukowa, Wrocław 2000.
P.S. Dodam od siebie, iż szybki rozwój chemii polimerów spowodował, iż materiały te są wykorzystywane we wszystkich dziedzinach techniki i medycyny współczesnej. Chemia polimerów to istotna, integracyjna dziedzina wiedzy naukowej. Biomateriały /materiały biomedyczne/. Jest to każda inna substancja /poza lekiem /. Biomateriały cechują się wymaganą bio-tolerancją, czyli zgodnością biogramu i harmonią interakcji z żywą materią.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz