HEJ UPRZEJMIE WITAM WAS MOI MILI WSZYSCY NA ŚWIECIE
ортодоксальность, orthodoxie, orthodoxy, ortodokseco, ortooxia, ortodosse
Polski Kościół prawosławny powstał po I /1/ wojnie światowej, a jego autokefaliczność została uznana przez Patriarchat Konstantynopola w roku 1924. Po II /2/ wojnie światowej w nowych granicach zostało kilkaset tysięcy prawosławnych. Obecnie prawdopodobną liczbą jest około 500 tysięcy wiernych prawosławnych w Polsce. Na czele stoi metropolita prawosławny.
Kościoły Wschodni i Zachodni od momentu schizmy wschodniej / 1054 rok / kilkakrotnie podejmowały próby zjednoczenia. W nocie historycznej wspomniano o unii kościelnej po Soborze lyońskim / 1274 rok / i Unii florenckiej po Soborze we Florencji
/ 1439 rok /. Te krótkotrwałe unie miały jednak bardziej charakter posunięć politycznych niż głębokiej komunii Kościołów.
W Polsce część kleru prawosławnego przystąpił Łacińskim, tworząc tak zwany Kościół Unicki / Unia brzeska - 1596 rok /.
W czasach nowożytnych zarówno katolicy jak i prawosławni zdali sobie sprawę z tego, jak wiele mają wspólnego dziedzictwa : sakramenty, struktura kościelna, doktryna.
W praktyce jednak kontakty oficjalne były rzadkie. Kościół prawosławny prowadził o wiele bardziej ożywiony dialog ze Wspólnotą anglikańską, wschodnimi Kościołami przedchalcedońskimi i ze starokatolikami niż z Kościołem katolickim.
Najwyższą władzę Kościoła stanowi : Ś w i ę t y S y n o d B i s k u p ó w.
Zwierzchnikiem Kościoła Prawosławnego w Polsce jest J E arcybiskup Sawa, ordynariusz warszawsko - bielski i całej Polski. Kościół Prawosławny w Polsce liczy 8 diecezji. Ordynariuszami diecezji są arcybiskupi i biskupi. Są też biskupi, pomocnicy diecezji. W polskim Kościele Prawosławnym istnieją klasztory męskie i żeńskie. Na czele są przełożeni klasztorów według posłuszeństwa jak w Kościele katolickim.
Wszystkim uprzejmie dziękuję za uwagę.
Photo: /W.P./Cerkiew
w Supraślu - niżej
Błysk w mroku - Marek Czuku
W 20-lecie pontyfikatu Jana Pawła II
Urodził się, by świadczyć
o tym, co nosi ta ziemia,
i o nietrwałości wszelkiego jarzma.
Mówi o trudach daremnych
i wiecznych prawach,
a słowa Jego odbijają się w słońcu.
Daje nam siebie i swego ducha,
aż wszystkie sprawy tego świata
w miłość się obrócą.
Jest z nami
i trwać będzie przy nas
na przekór śmierci.
Photo: Brazil - Brazylia
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz