NA ŚWIECIE.
протестантство, Protestantism, protestantismo, protestantisme, Protestantismus,
protestantismo, protestanttisuus, protestantism, protestantism
Konserwatyzm Marcina Lutra starł się z radykalizmem drugiego wielkiego reformatora, U r l i c h a Z w i n g l i e g o. Urodzony w Wildhaus w Szwajcarii Urlich Zwingli /1484 - 1531 / przyjął święcenia kapłańskie w roku 1506 i został proboszczem w Einsiedeln. Po reformatorskich wystąpieniach Marcina Lutra stał się gorącym zwolennikiem jego doktryny, którą propagował w Zurychu, gdzie zorganizował lokalny Kościół reformowany. W roku 1549 Kościół ten przyłączył się do Kościoła powstałego w wyniku działalności trzeciego z wielkich reformatorów, J a n a K a l w i n a
/1509 - 1564/.
Jan Kalwin humanista i prawnik w Paryżu, Orleanie i Bourges, przeszedł na wiarę protestancką w roku 1533, a w kilka lat później /1536/ wydał dzieło zatytułowane Christianae religionis
institutio /Chrześcijańska instytucja religijna/, które było prawdziwą sumą teologiczną. Jan Kalwin pozostał przez całe życie osobą świecką. J. Kalwin założył wiele wspólnot kościelnych i był wielkim kaznodzieją. Wiele podróżował - przebywał kolejno w Genewie, Bazylei, Strasburgu, i znowu w Genewie, gdzie zorganizował prawdziwą republikę teokratyczną. Przewodzili jej pastorzy, którym pomagali doktorzy odpowiedzialni za nauczanie religii, oraz diakoni zajmujący się biednymi i chorymi. Nad dyscypliną czuwała rada starszych.
Najwyższą władzą wspólnoty był konsystorz, składający się z pastorów i rady starszych. Dzięki energicznej akcji misyjnej, wspólnoty kalwińskie jeszcze za życia Jana Kalwina powstały w Niemczech /Palatynat/, Niderlandach a nawet w Szkocji, gdzie zorganizował je uczeń reformatora John Knox.
Wszystkie kalwińskie wspólnoty reformowane uznawały za bazę swej wiary Pismo Święte oraz wykłady nauki o biblii zawarte w Helweckim wyznaniu wiary /1566/ i Katechizmie Heidelberskim /1653/. Wspólnoty luterańskie rozpowszechniły się w Prusach oraz w Skandynawii.
Chociaż pierwsi reformatorzy różnili się między sobą poglądami na niektóre kwestie teologiczne, pozostawili po sobie wspólne dziedzictwo, które stanowi do dziś podstawę doktryny protestantyzmu.
MOI MILI. Człowiek, wiara, Wszechświat. Pisząc o tych zagadnieniach, mam wrażenie, że moi Czytelnicy z uwagą i w dobrej wierze o tym czytają. Człowiek nieustannie może przekraczać swoje możliwości. Jeżeli może i czyta to z chęcią i pewnego rodzaju ciekawością, to być może staje się to .przyzwyczajeniem, a może i dalej idąc za tą myślą, decyduje to o poszerzaniu wiedzy i decyduje o naszym człowieczeństwie.
A co było na początku ? Na początku był Logos - Słowo. Tak wierzą i myślą chrześcijanie. Dalej już każdy pamięta.
Życzę dużo zdrowia, szczęścia, radości i spełnienia wielu marzeń.
Uprzejmie dziękuję za uwagę.
TADEUSZ RÓŻEWICZ
Oczyszczenie
Nie wstydźcie się łez
Nie wstydźcie się łez młodości poeci.
Zachwycajcie się księżycem
Nocą księżycową
Czystą miłością i pieniem słowika.
Nie bójcie się wniebowzięcia
Sięgajcie po gwiazdę
Porównujcie oczy do gwiazd.
Wzruszajcie się pierwiosnkiem
Pomarańczowym motylem
Wschodem i zachodem słońca.
Sypcie groch łagodnym gołębiom
Obserwujcie z uśmiechem
Psy kwiaty nosorożce i lokomotywy.
Rozmawiajcie o ideałach
Deklamujcie odę do młodości
Ufajcie obcemu przechodniowi.
Naiwni uwierzycie w piękno
Wzruszeni uwierzycie w człowieka.
Nie wstydźcie się łez
Nie wstydźcie się łez młodzi poeci.
Photo : BROOKLYN - Stany Zjednoczone / USA /
Most pięknie oświetlony
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz