ЛОШАДИ, HORSES, коней, KONJI, KONĚ, HESTE, ĉevaloj, HOHEVOSET,
CHEVAUX, ΑΛΟΓΑ, ცხენები, CABALLOS, CAVALOS, CAII, КОЊИ, LÓ, CAVALLI
Na wstępie cytat o koniu w utworze wielkiego poety polskiego Juliusza Słowackiego. Tytuł : "Duma o Wacławie Rzewuskim".
"Koń jego arabski był biały bez skazy
Siedmiokroć na koniu przeleciał step Gazy". Pisownia poety. Poeta Juliusz Słowacki i Gaza ? Obecnie Strefa Gazy, to Autonomia Palestyńska. Wyjaśnienie na zakończenie postu.
Większość koni udomowionych może rozpocząć szkolenie do celów specjalnych od 2 - 4 lat, także do zaprzęgu i prac polowych.
Ludzie i konie lubią się. Mogą wzajemnie działać ze sobą między innymi w różnych zawodach sportowych, zajęciach rekreacyjnych, terapii, w rozrywce, policji, wojsku i w rolnictwie.
To sympatyczne zwierzę było obiektem zainteresowania wielu znakomitych artystów, w tym literatów. Francuski pisarz Honoriusz
Balzak opisał i wyróżnił 3 synonimy piękna : 1/ kobieta w tańcu
2/ czystej krwi rumak /koń/ na wolności 3/ fregata pod pełnym żaglami.
Juliusz Kossak /1824 - 1899/ - protoplasta rodu, polski artysta malarz bardzo zasłużony dla kultury polskiej uznał, iż drugi wzorzec estetyczny, czyli rumak na wolności stał się wizytówką twórczości. Konie - rumaki odtąd stanowiły symbol twórczości malarskiej rodu Kossaków : Juliusza, jego syna Wojciecha i wnuka Jerzego. Ród Kossaków po Powstaniu Styczniowym 1863 roku przeprowadził się do Krakowa i zamieszkał w dworze nazwanym Kossakówką. Bywali tam wielcy przedstawicie kultury narodowej w tym : Adam Asnyk, Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz, Teofil Lenartowicz, Józef Chełmoński, Wojciech Gerson, Jan Matejko, Jacek Malczewski. Ci wielcy przedstawiciele polskiej kultury podziwiali twórczość malarską rodziny Kossaków.
Rumaki były obecne w scenach rodzajowych, obyczajowych, historycznych, batalistyce, wizerunkach wielu ówczesnych rodów tak arystokracji, jak i ziemiaństwa. Były to słynne rody : Fredrów, Gniewoszów, Tyszkiewiczów, Branickich, Lipskich, Morstinów, Potockich, Sanguszków.
Rasy i maści /kolory/ koni : specjaliści tego tematu wyróżniają 22 rasy i 10 maści koni.
Motyw koni w malarstwie polskim. Trudno tu wymienić dużą grupę nazwisk polskich znakomitych malarzy, którzy malowali konie. Podobnie jest z literaturą.
Jest wielu ludzi, dla których konie są pasją. Po prostu kochają konie. To nie tylko lekarze weterynarii, lecz także hodowcy koni, artyści i wielu innych znawców i hobbystów tej dziedziny.
KOŃ biały arabski
W malarstwie polskim jest obecna duża grupa artystów malarzy, którzy malowali lub malują konie. To są znane nazwiska : Józef Chełmoński, Józef Brandt, Alfred Wierusz - Kowalski, January Suchodolski, Piotr Michałowski, Władysław Podkowiński, Michał Bylina i dziesiątki innych malarzy.
W literaturze już od mitologii do naszych czasów dość często jest obecny wątek, gdzie koń jest obecny w treści
lub w tytule utworu : poezja i proza. Jaki związek ma Juliusz Słowacki z Gazą ? Słowacki obok Adama Mickiewicza, to wielki poeta romantyczny. To dramaturg, filozof - wizjoner, to Wieszcz narodowy polski. Odbył studia prawnicze w Wilnie. Później był w Warszawie aplikantem w Komisji Rządowej Przychodu i Skarbu. Został dyplomatą. W misję dyplomatyczną wyjechał do Paryża i Londynu. Na stałe zamieszkał w Paryżu. Wyjazd na Bliski Wschód i do Gazy Juliusz Słowacki odbył w celach turystycznych. Gaza obecnie jest głównym ośrodkiem gospodarczym Strefy o tej samej nazwie Gaza. Oto niektóre przykłady z literatury z motywem konia :
Bolesław Prus - "Lalka" - koń Wokulskiego, Maria Konopnicka - "Nasza szkapa", "Fiodor Dostojewski - "Zbrodnia i kara", Vladimir Nabokow - "Pani Bevery", Gustaw Morcinek - " Łysek z pokładu Idy", Joanna Chmielewska "Florencja - córka Diabła".
Lauren Brooke - "Heterland" i seria 25 powieści, Coming Home - "Powroty", After the Storm - "Po Burzy", "Dlaczego Koń Rży", Nicholas Evans - "Zaklinacz Koni", Anna Sevell - "Czarny Książę", albo tłumaczenie "Mój Kary", Alison Hart - "Koń zwany cieniem" plus 25 tytułów o tej tematyce.
Piękny koń i mądry rozum zawsze są w cenie. Każdy koń do domu śpieszy. SERDECZNIE WAS MOI DRODZY PRZYJACIELE POZDRAWIAM. ZDROWIA, SZCZĘŚCIA, RADOŚCI I DOBRYCH DNI I NOCY ŻYCZĘ. Bardzo dziękuję za uwagę.
Pławienie koni
Jarosław Iwaszkiewicz
Po co latać wysoko
to trzeba tak zwyczajnie
wykąpać konie a potem
zaprowadzić do stajni
spod kopyt kurzu kłęby
jak przyziemne obłoki
przyćmią błyszczące boki
mokre zady mokre kłęby
na drodze pod drzewami
ten fresk się porozwiesza
jak na bułanej mozaice
Na Sycylii w Piazza Armerina
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz