Blackcock, , тетерев, tetrjeb, teerikukko, teerikukko, coq des bruyère,
korhaan, ブラックコック, rubenis, Birkhahn,
ruševec, orre, fajdkakas
Cietrzew pochodzi z gatunku kurowatych, rodzina głuszców. Cietrzewie to ptaki osiadłe. Bytują w pobliżu lasów, tam gdzie są torfowiska i wrzosowiska. Ten ptak jest obecny w północnej Europie i północnej Azji. Samica cietrzewia jest szaro-brązowa. Pięknie gdacze. To ona dba o gniazdo i pielęgnuje pisklęta. Cietrzew został już opisany przez przyrodników w 1758 roku. Nazwa ptaka pochodzi z języka greckiego, jest związana z grą.
Cietrzew samiec bardzo sprytnie i pięknie gra. W czasie godowym śpiewa cienkim głosem. Tak samce czynią wiosną. Bardzo wcześnie rano samce skupiają się w grupy i swoim przepięknym, cienkim śpiewnym głosem jak piękny dźwięczny dzwon sprawiają, że dla samiczek cietrzewia schowanych w zaroślach leśnych świat jest pięknym dzwonem, który pięknie grzechocze, a nie prostacko dźwięczy. Dla dziecka grzechotka jest piękna. I wtedy dla tych samiczek cietrzewia świat jest oceanem szczęścia. I ten samczyk cietrzewia, który swej wybrance najpiękniej, najwdzięczniej przedstawi ocean szczęścia, to stanie się tym upragnionym wybrankiem. I wtedy oboje widzą, że ten świat jest dla nich piękną i miłą sypialnią, gniazdem dla ich piskląt. A ta super dobrana para tylko nocą pięknie śni o rzeczywistości. Tak czynią ptaki, ptaszęta. Tak rozwija się gatunek ptaków i ród ludzki. Czyż nie jest to piękne ? Idziesz przez świat i dajesz światu swoje czyny. Zatem nie poprawiajmy świata, bo to zbyt zuchwałe rzemiosło. Cietrzew jest dużym ptakiem. Gdybyśmy zmierzyli to samiec ma około 55 centymetrów długości, samica około 40 centymetrów.
Czym się żywi cietrzew ? Dla niego przysmakiem są owoce czarnych borówek, pąki i kiełki roślin. Samiec czyli kogut ma czarne upierzenie, czerwone korale, a w locie widoczny jest biały ogon, rozwidlony na kształt liry.
O cietrzewiu krąży taka poetycka anegdota : Największy polski poeta i Wieszcz narodowy Adam Mickiewicz bywał, jak każdy pisarz na spotkaniach autorskich z publicznością /dużo ludzi przybyło/. Podobno każdy z nas ma ludzi sobie przychylnych i tak zwanych przeciwników. Tak jest zawsze i w każdych czasach.
Jeden z przeciwników poety Adama Mickiewicza wstał i tak mówi :
Panie Mickiewicz, pan znany poeta, to teraz proszę pana o krótki wiersz do słów cietrzew i bałwan.
Adam Mickiewicz mu szybko odpowiada :
Z pomiędzy drzew, wyleciał cietrzew
szukał bałwana i siadł na waćpana.
MOI DRODZY - Miłość, dobroć, cierpliwość, uczynność, radość, szczęście, mądrość i zrozumienie to cechy, które nie starzeją się nigdy. Fizyczną i umysłową m ł o d o ś ć zachowa ten, kto je stale rozwija i realizuje w życiu. Tych pięknych cech życzę każdej Osobie, która czyta mój blog. Do miłego spotkania na stronach tego bloga. Serdecznie WAS wszystkich pozdrawiam.
"Ptaszek w gościnie" Photo: C i e t r z e w
Stanisław Jachowicz
Puk, puk, ptaszek do okienka:
-"Niech tam otworzy panienka;
bo to teraz straszna zima,
nigdzie i ziarneczka nie ma".
I ptaszynie otworzyli,
ogrzali i nakarmili.
A ptaszyna, wdzięczna za to,
śpiewała im całe lato.
Photo: C i e t r z e w w l o c i e
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz