TRADITION, ТРАДИЦИЯ, TRADICIJA, TRADITIE, TRADITION, дәстүрг
TRADITION, ΠΑΡΑΔΟΣΗ, ტრადიცია, TRADICIÓN, TRADIÇÃO, TRADITIE, ТРАДИЦИЈА, TRADÍCIATraditioun,TRADITION,TRADITION, TRADISJON
TRADICE, TRADITION, TRADITSIOON, TRADICIJA, TRADITION, ТРАДИЦІЯ
hagyomány, tradizione, 伝統
Modlitwa jako forma odniesienia się /skierowania/ do Istoty Wyższej występuje w wielu religiach. W religiach chrześcijańskich kierujemy swoje myśli do Boga, Aniołów, Świętych. Modlitwa jest czynnością kultową. Właśnie w czasie modlitwy wymawiamy imię BOGA, Świętego, czy Anioła. Istnieją różne rodzaje modlitw : modlitwa błagalna, dziękczynna. Zawarte są w nich prośby, składany jest hołd, podziękowanie.
W religiach chrześcijańskich modlitwa jest rozmową z Bogiem osobowym z prośbą, uwielbieniem, dziękczynieniem. Święto Bożego Narodzenia według tradycji chrześcijańskiej jest na pamiątkę narodzin Jezusa Chrystusa. Ta stała uroczystość przypada na 25 grudnia. Okres oczekiwania na przyjście Jezusa z Nazaretu trwa 4 niedziele. W Kościołach Wschodnich to święto liczone jest w kalendarzu juliańskim i przypada na 7 stycznia w Kościele prawosławnym i w Kościołach greko-katolickich.
W chrześcijaństwie zasadniczy charakter wszelkiej modlitwy polega na tym, że zwraca się ona do Boga przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, jedynego pośrednika między Bogiem a ludźmi. Każda modlitwa chrześcijańska, szczególnie w nowej atmosferze ekumenicznej niesie w sobie wymiar ekumeniczny i dynamizm ukierunkowany na jedność. Modlitwa chrześcijańska nie może się nigdy dystansować od modlitwy Jezusa, "aby byli jedno". Wręcz przeciwnie ona nas łączy przez Chrystusa w Duchu Świętym ku Bogu. Każda modlitwa chrześcijańska oparta jest na wierze chrztu przez Chrystusa naszego Pana, nawet jeśli jest wyrażana i odprawiana w sytuacji niepełnej jedności, zmierza w kierunku dopełnienia się w pełnej komunii. W ten sposób realizuje się to, co
mówił Sobór Watykański II o chrzcie jako sakramentalnej więzi jedności : "chrzest sam przez się jest punktem wyjścia, gdyż zmierza on całkowicie do osiągnięcia pełni życia Chrystusa "
Modlitwa chrześcijańska często przejmowała intencję wspólnotową, ekumeniczną i można powiedzieć, że na ogół chrześcijanie podzieleni stali się bardziej świadomi tego, co w modlitwie łączy ich przed Bogiem.
M i ł o ś ć. Modlitwa jest także głównym źródłem dialogu miłości. W tym znaczeniu możemy mówić o ekumenizmie duchowym, o wolnym wylewie miłości sprawiającym, że u różnych chrześcijan dojrzewa pragnienie jedności. Spektrum wiar chrześcijańskich jest bardzo szerokie. I dlatego czyniąc prawdę w miłości wszyscy budujemy tą upragnioną jedność w sposób teologiczny.
Święta Bożego Narodzenia w krajach o religiach chrześcijańskich /lub tam, gdzie chrześcijanie są obecni, a nawet licznie reprezentują wiarę chrześcijańską/, te święta są obchodzone według zasad i obyczajów przekazywanych tradycyjnie w krajach chrześcijańskich. Z pokolenia na pokolenie według miejscowej tradycji rodzinnej, ustnej i narodowej lub etnicznej obchodzi się dzień przed świętami, czyli wigilię.
Święta Bożego Narodzenia w krajach o religiach chrześcijańskich /lub tam, gdzie religia chrześcijańska jest obecna w części tego kraju/, te święta są obchodzone według zasad i obyczajów przekazywanych przez rodziców dzieci i młodzieży. Z pokolenia na pokolenie według miejscowej tradycji rodzinnej, ustnej i narodowej obchodzi się dzień przed świętami, czyli wigilię i same święta Bożego Narodzenia.
W kraju nad Wisłą, w Polsce wyglądamy wieczorem na ukazanie się pierwszej gwiazdki i rodzina zasiada do kolacji wigilijnej. Na stole pokrytym białym obrusem jest tradycyjne sianko i jedno wolne miejsce jest przeznaczone na gościa, który wtedy przechodząc może być głodny. Podane potrawy wigilijne z tradycyjną rybą mogą różnić się zależnie od regionu kraju w rejonach górskich lub nadmorskich - nad Bałtykiem.
Wspólny jest opłatek wigilijny i dzielenie się opłatkiem wraz ze składanymi życzeniami, dużo błogosławieństwa od Dzieciątka Jezus, zdrowia, szczęścia, radości i pokoju rodzinnego, w kraju i na świecie.
MOI MILI - ŻYCZĘ SZCZERZE WAM WSZYSTKIM DUŻO ZDROWIA, SZCZĘŚCIA I RADOŚCI, DOBROCI I POKOJU W KRAJU NASZYM I NA ŚWIECIE.
Modlitwa
Chroń, Panie, wątłą mojej duszy zieleń
Od podeptania i martwych spopieleń,
Abym wśród życia Ostatniej Wieczerzy
Czuł jej aromat balsamiczny, świeży.
I niech, rozpięty na krzyżu konania,
Nie widzę słońca, co w pomrok się skłania,
Lecz niech mi wiara, Matka Boleściwa,
Wskaże dal, gdzie się świt nowy odkrywa.
Autor: Leopold Staff
Photo : Autor: Andrea Montegne - POKŁON PASTERZY
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz